З досвіду роботи керівника гуртків

Тячівського рай ЕНЦ

Копинець Ольги Вікторівни

Читати про природу – це добре,

та набагато краще прогулятися по лісу

і прислухатися до неї,

вона розкаже вам те,

що не написано в книжках.

Природоохоронна справа залежить від свідомості кожної людини, її відповідальності за долю рідної природи. Це потребує підвищеної уваги щодо виховання дбайливого ставлення до її об’єктів, починаючи з дошкільного та молодшого шкільного віку – періоду становлення основ майбутньої особистості.

Екологічна культура дітей молодшого шкільного віку охоплює:

- знання про взаємозв’язки у природі та усвідомлення себе як її частини;

- розуміння необхідності берегти навколишнє середовище;

- уміння і навички позитивного впливу на природу;

- розуміння естетичної цінності природи;

- негативне ставлення до дій, що завдають шкоди природному середовищу.

Наукові і моральні ідеї бережливого ставлення до природи закладаються і формуються у процесі навчання на уроках, а розвиваються, розширюються, поглиблюються і вдосконалюються в позаурочній діяльності.

Копинець О.В. залучає юннатів до активного піклування про природу.

Щоб викликати у дітей бажання охороняти навколишнє середовище систематично організовує навчально-пізнавальні екскурсії в природу, фенологічні спостереження у місцевому дендропарку, проводить найпростіші досліди з юннатами молодшого шкільного віку та середнього шкільного віку, які розкривають дітям закономірності розвитку живого об’єкта, виховні бесіди, екологічні ігри та вікторини.

Ольга Вікторівна постійно залучає юннатів до природоохоронних акцій «Бережи ялинку», «Птах року», «Первоцвіти просять захисту», «Годівничка», «Облік коловодних зимуючих птахів», а також до районних, обласних та всеукраїнських конкурсів.

Працює над проблемним питанням «Використання інтерактивних методів навчання в еколого-натуралістичних гуртках». Головним завданням у цій роботі є:

- забезпечити розуміння юннатами змісту їхньої діяльності;

- дати гуртківцям достатньо інформації для того, щоб на її основі виконати практичні завдання за короткий час;

- удосконалення вміння дискутувати та аргументувати свою думку;

- сфокусувати увагу дітей на проблемі й викликати інтерес до обговорюваної теми.

Використовує такі методи та прийоми інтерактивного навчання: презентація, робота в малих групах, розумовий штурм, демонстрація, незакінчені речення та ін.

На думку педагога, екологічне виховання слід починати не десь далеко, а прямо тут, біля будинку,на кожній вулиці. У кожному місті, не забуваючи себе. Лише усвідомлюючи та контролюючи особисті можливості, навчившись самостійно вирішувати екологічні проблеми, дитина зможе замислитися про долю природи.

Важливий аспект у роботі керівника гуртка – формування здорової особистості, яка здатна мислити і творити, аналізувати свої вчинки.

З цією метою проводить заняття, години спілкування, екскурсії, заняття-подорожі, щоб допомогти дітям змінити своє ставлення до природи. Завжди звертає увагу на уміння поводитися в природі, охорону та збереження її;

- забруднення навколишнього середовища і здоров’я людини;

- стан природних багатств;

- розвиток потреби спілкування з природою;

- формування почуття відповідальності за природу, як національну і загальнолюдську цінність.

На заняттях широко використовує методи та форми народознавства: народні прислів’я та приказки, загадки, народні прикмети. У загадках міститься завжди предмет гри, і тому цей жанр особливо цікавить юннатів. Тематичні загадки розвивають кмітливість, увагу, стимулюють уяву, допитливість і спостереження дітей, коли вони вивчають явища природи, навколишнє середовище.

Цікаво юннатам слухати легенди та міфи про рослинний і тваринний світ. Вони простежують життя рослин та тварин, дізнаються, як ставилися до природи наші предки, які свята вони організовували на честь живих істот, і самі теж переймаються любов’ю до світу природи.

Саме в умовах особистісно-зорієнтованого навчання відбувається становлення та розвиток таких важливих якостей особистості, як рефлективність, спонтанність, критичність мислення, уміння працювати з інформацією, спілкуватися та відповідати за наслідки власних дій.

Орієнтація на особистість вимагає від керівника гуртка запровадження педагогічних технологій, які включають гуртківців в активну діяльність, стимулюють розвиток мислення, уяви, викликають зацікавленість і позитивне ставлення до навчання.

Кiлькiсть переглядiв: 595

Коментарi

Новини

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Квітень 2024 Наступна
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930